30 ml
Dr Sannas Lugnande Ansiktsolja är speciellt framtagen för dig med torr och känslig hud. Ibland händer det att huden protesterar och blir därför röd och fnasig, eller bara torr och trist. Innehållet i denna olja kan ge dig lystern tillbaka! Den är allergenfri och innehåller bland annat havtorn som är känt för sin lugnande effekt på huden, och jättenattljusolja som innehåller en livsnödvändig fettsyra som både skyddar huden och ger dig en bättre hudkvalitet. En lyxig, dryg olja med naturliga dofter som skonsamt återställer hudens balans.
Applicera 4–6 droppar morgon och kväll på fuktigt ansikte. Efter användning går det utmärkt att komplettera med dina övriga ansiktsprodukter.
**Simmondsia Chinensis Seed Oil (Jojobaolja är den oljan som är mest lik hudens eget sebum vilket gör att den är balanserande för huden både om du är torr eller fet)
**Carthamus Tinctorius Seed Oil (Tistelolja innehåller en hög halt av linolsyra (omega-6) en torrare olja som går ned på djupet och främjar hudens elasticitet)
**Persea Gratissima Oil (Avokadoolja innehåller höga halter av fytosteroler, E-
A-Vitamin skyddar huden mot uttorkning)
** Oenothera Biennis Oil (Jättenattljusolja innehåller höga halter av GLA som lugnar huden)
**Brassica Oleracea Italica Seed Oil (Broccolifröolja innehåller en hög halt av erukasyra (omega-9) går in i djupet på huden, verkar utslätande och återfuktande)
*Canola Oil (Fraktion av svensk rapsolja som har anti-inflammatoriska egenskaper och som också har en lugnande effekt på reaktiv hud)
*Tocopherol, (E-vitamin, gör att oljorna inte oxiderar (GMO-fri)
*Rosmarinus Officinalis Leaf Oil (Rosmarin antioxidant)
*Helianthus Annuus Seed Oil (solrosolja, del av E-vitamin)
*Aroma (naturlig växtparym utan allergener)
**Ekologisk, *Naturlig